Vytisknout

x_rovnost1V sobotním vydání brněnského Deníku Rovnost (4.února 2012) vyšel článek o našem divadle v rámci cyklu Malá divadla jižní Moravy. Dozvíte se jak soubor vznikl, co a kde převážně hrajeme a také odovědi Iva Skopala v rámci rozhovoru s paní redaktorkou Lenkou Suchou. Článek přepisujeme níže, originál k dispozici na www.brnensky.denik.cz, ev. si můžete článek stáhnout v *.pdf.

 

Brno - Rozesmát diváky i sebe komediálními tituly si od začátku určilo jako hlavní cíl amatérské Studividlo, které v Brně působí už čtvrtým rokem. Historii tohoto souboru přibližuje další díl seriálu o malých scénách jižní Moravy.


Nápad na založení nového divadla vzešel v roce 2008 od Lubora Zháňala, který je i autorem názvu Studividlo. "Chtěl jsem připravit něco nového pro brněnskou nezávislou organizaci Stud. Po několika různě podivných nápadech jsem vymyslel divadlo. Ze spojení slov stud a divadlo potom vzniklo Studividlo, přičemž stud lze částečně vnímat i jako studentské, i když to nebyl primární záměr," přiblížil okolnosti vzniku názvu divadla Lubor Zháňal, který v souboru působí dodnes nejen jako herec, ale i hudebník.

Ke spolupráci na první premiéře přizval režisérku Milenu Krátkou. Ta s herci nacvičila Svěrákův a Smoljakův Akt, který patří mezi nejstarší tituly Divadla Járy Cimrmana. Premiéra byla 1. února 2009 v Rudici u Blanska s následnými reprízami ve Křtinách a Brně. "Hry Járy Cimrmana jsou zaručeně Mekkou každého divadelníka. Hra je trochu mystifikací, je plná nečekaných zvratů, záhadných odhalení a radosti z obyčejnosti lidských vztahů. Nabízí také divácky vděčné lidové zpěvy a neumělé tance. Takže pro začátek to byla výborná volba," vyzdvihl šťastný dramaturgický výběr herec a režisér Studividla Lukáš Hadamčík.

Po odchodu režisérky Krátké činnost souboru na půl roku ustala. Teprve od podzimu 2009 začalo Studividlo připravovat novou hru, bláznivou francouzskou komedii Alaina Reynaud-Fourtona s názvem Rukojmí. Premiéra byla loni v dubnu a v listopadu jsme se s ní zúčastnili i brněnské divadelní přehlídky amatérských divadel BAF! "Děj zavádí do bytu pařížského spisovatele Marca Bessona, který už nemá o čem psát a nic ho nebaví. V momentě, kdy se rozhodne skoncovat se stereotypním životem, zazvoní domovní zvonek a roztočí se kolotoč neuvěřitelných zvratů," naznačil děj Hadamčík.

Studividlo nejčastěji uvádí své hry ve spolku Labyrint v Brně-Bohunicích. "Chceme soubor otevřít novým tvářím, zejména dámským, neboť ženský element u nás prozatím chybí," uvedl Hadamčík.


BRNĚNSKÝ AMATÉRSKÝ SOUBOR


x_rovnost2

Dvaadvacetiletý člen Studividla Ivo Skopal říká: Rád se vžívám do pocitů postav

Přibližte postavu Luca ve hře Rukojmí.

Postava Luca je velmi nejednoznačná a postupně se rozvíjí. Je to padesátiletý muž ve složité životní situaci, kdy ho návrat manželky do domácnosti dohnal k přemýšlení o smyslu vlastního života. Se zvraty ve hře však Luc na svá osobní trápení zapomíná, díky svůdné Suzy, absurdní situaci s bankovními lupiči, upovídané domovnici a životnímu kamarádovi Marcovi. Luc se projeví jako milovník života a veliký hráč se smyslem pro humor. To se mi na této postavě líbí.

Jaký typ humoru máte rád?

Inteligentní a absurdní humor, dělající si legraci z lidských nedostatků a lidské nedokonalosti. Humor zaměřený na ješitnost a maloměšťáctví, dokazující naši malost, je právě v naší společnosti důležitý.

Co vás na hraní divadla baví?

Mnoho věcí. Spolupráce s ostatními, kdy musíme být jeden tým, podržet se. Baví mě vžít se do někoho jiného a snažit se o vyjádření pocitů mé postavy. A ten adrenalin a stres pár chvil před tím, než člověk poprvé vejde na scénu, ten je nenahraditelný. (smích)

Autor: Lenka Suchá, brněnský denník Rovnost